15 грудня 2023 року під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Дмитра РАДУЛОВА за участі заступника Одеського міського голови Світлани БЕДРЕГИ проведено розширене засідання Регіональної консультативної ради з питань реалізації пілотного проєкту «Створення системи надання послуг раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя в Одеській області (далі – регіональна консультативна рада) спільно з Міжвідомчою координаційною комісією з питань надання послуг раннього втручання Одеської міської ради (далі – міська координаційна комісія).
Головне питання, яке розглядалось на зазначеному засіданні було присвячене підведенню підсумків реалізації заходів щодо впровадження системи надання послуг раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя в Одеській області у 2023 році, проблемам та шляхам їх вирішення.
Відкрив засідання заступник голови обласної державної адміністрації, голова регіональної координаційної ради Дмитро РАДУЛОВ зазначив, що цей захід проводиться задля покращення стану взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у просуванні спільних ідей, які будуть сприяти вирішенню проблемних питань та розвитку системи раннього втручання як у нашій державі, так і в Одеському регіоні.
У своїй доповіді директор Департаменту соціальної та сімейної політики обласної державної адміністрації Тетяна ДЕМЕНТЬЄВА поінформувала про сучасний стан розвитку системи надання послуг раннього втручання в Одеському регіоні. Зокрема, на даний час в області 6 установ і закладів соціального захисту населення та охорони здоров’я надають сім’ям з дітьми, які перебувають у зоні ризику інвалідізації , послугу раннього втручання і за період з 2018 по 2023 рік таку послугу отримало вже 1127 сімей. На постійній основі здійснюється робота щодо розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, проводиться інформаційно-просвітницька робота у територіальних громадах з питань впровадження послуги раннього втручання, поширюються у засобах масової інформації, у тому числі через мережу Інтернет, інформаційні матеріали стосовно розвитку системи раннього втручання та публікуються її успішні приклади. Проводиться навчання команд раннього втручання тощо. Водночас, є проблемні питання, які потребують вирішення на державному рівні у цій сфері, і Одеська область постійно надає відповідні пропозиції Міністерству соціальної політики України.
У своєму виступі Світлана БЕДРЕГА охарактеризувала сучасний стан народжуваності дітей у місті Одеса і зазначила, що на фоні зменшення народжуваності малюків кількість дітей, яким встановлюється інвалідність, постійно зростає, тому раннє виявлення порушень у розвитку дитини та надання своєчасної допомоги через послугу раннього втручання таким сім’ям має стримати це негативне явище. Тому міська влада приділяє і буде приділяти цій проблематиці певну увагу і намагатися допомагати таким сім’ям.
Усі учасники наради взяли активну участь в обговоренні пропозицій щодо проблемних питань, які необхідно вирішити на державному рівні, головним із яких є необхідність прискорення прийняття Верховною Радою України проєкту Закону України «Про раннє втручання» та нормативно-правових актів.
За результатами засідання схвалено пропозиції та рекомендації, які будуть направлені Уряду і відповідним центральним органам виконавчої влади.
У зазначеному заході взяло участь 25 осіб.