Законодавча база
Житлові субсидії
1. Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами і доповненнями)
2. Постанова КМУ “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування від 6 серпня 2014 р. № 409
3. Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії (постанова Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 (зі змінами і доповненнями)
Пільги та компенсації
Закон України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».
Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”
Закон України “Про соціальний захист дітей війни”
Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”
Закон України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”
Закон України “Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні”
Закон України “Про жертви нацистських переслідувань”
Закон України «Про охорону дитинства»Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветер
Закон України «Про Службу безпеки України»
Закон України «Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації в Україні»
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій»анів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»
Кодекс Цивільного захисту УкраїниБюджетний кодекс України (статті 51, 102)
Соціальний захист Чорнобильців
Пільговий проїзд
У зв’язку з прийняттям Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” розпочато реформування системи пільг та компенсаційних виплат.
Згідно із зазначеним законом внесено зміни, якими передбачено, зокрема вилучення права окремим категоріям пільговиків на пільговий проїзд.
Враховуючи зміни, які внесені до окремих законів України з 01 червня 2015 року право на пільговий проїзд будуть мати такі категорії:
1. Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу”.
Стаття 12. Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.
7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
17) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою.
Стаття 13. Пільги інвалідам війни.
7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі – та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує інваліда I групи.
21) інвалідам I і II груп надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інвалідів I групи (не більше одного супроводжуючого), – 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.
Інвалідам III групи надається право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту з 50-процентною знижкою вартості проїзду.
Інвалідам війни та особам, які супроводжують у поїздках інвалідів І групи (не більше одного супроводжуючого), надається право користування міжміським транспортом зазначених видів у період з 1 жовтня по 15 травня з 50-процентною знижкою вартості проїзду без обмеження кількості поїздок
Стаття 14. Пільги учасникам війни.
Право на пільговий проїзд не мають (Пункти 7 та 16 виключені на підставі Закону № 76-VIII).
Стаття 15. Пільги особам, на яких поширюється чинність цього Закону (члени сім’ї загиблих).
Право на пільговий проїзд не мають (Пункти 7 та 18 виключені на підставі Закону № 76-VIII).
Стаття 16. Пільги особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Право на пільговий проїзд не мають (Пункти 15 та 16 виключені на підставі Закону № 76-VIII).
2. Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Стаття 20. Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 1.
15) безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України.
19) безплатний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків.
Стаття 21. Компенсації та пільги громадян, віднесених до категорії 2.
4) 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом.
9) безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі) на території України для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 2.
Стаття 30. Компенсації та пільги дітям, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою .
Частина друга пункт 1) безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України.
3. Закон України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист”.
Стаття 6. Соціальний захист ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та членів їх сімей.
11) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості та автобусами приміських маршрутів у межах України.
4. Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Стаття 14. Військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, користуються правом на безплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, автобусами приміських маршрутів.
5. Закон України “Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні”.
Стаття 6. Якщо реабілітована особа, згідно із статтею 1 цього Закону, стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером, їй надається також право на безплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та на автомобільному транспорті загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості в межах адміністративного району.
6. Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Стаття 38-1.
Інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі).
Інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда або дитину-інваліда), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.
7. Закон України “Про охорону дитинства”
Стаття 13. Діти з багатодітних сімей мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі – та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
8. Закон України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”.
Стаття 7. Пільги ветеранам праці. Право на пільговий проїзд не мають. (Пункт 12, виключено на підставі Закону № 76-VIII).
Стаття 9. Пільги для осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. Право на пільговий проїзд не мають.
Право на пільговий проїзд не мають (Пункти 15 та 16 виключені на підставі Закону № 76-VIII).
9. Закон України “Про жертви нацистських переслідувань”
Жертви нацистських переслідувань (статті 6-1 – 6-4) право на пільговий проїзд не мають (Пункти 7, 17 ст. 6-1, 7, 21 ст. 6-2, 7, 16 ст. 6-3, та 7, 18 ст. 6-4 виключені на підставі Закону № 76-VIII).
10. Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.
Діти війни право на пільговий проїзд не мають (абзац шостий статті 5 виключено на підставі Закону № 76-VIII).
11. Постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 “Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування”
Пенсіонери за віком право на безплатний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування (крім таксі) та приміських маршрутах не мають, оскільки згідно з пунктом 2 зазначеної постанови Міністерством фінансів під час уточнення показників державного бюджету на кожний рік витрати, пов’язані з безплатним проїздом пенсіонерів за віком з 2016 року не передбачені.
Надання пільг на проїзд дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування, учнів із малозабезпечених сімей за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5.04.1994 № 226 “Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування” у період канікул учням професійних навчально-виховних закладів, студентам вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, виплачуються (за нормами службових відряджень) добові за час перебування у дорозі (туди і назад) та вартість проїзду залізничним, водним, міжміським автомобільним транспортом до закладів чи сімей, де вони виховувалися, за рахунок асигнувань на утримання навчальних закладів. Учні із малозабезпечених сімей мають право на пільговий проїзд за рахунок відповідних видатків з місцевих бюджетів.
Відповідно до частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України видатки на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесені до видатків, що можуть здійснюватись з місцевих бюджетів.
Оскільки у Законі України “Про державний бюджет України на 2017 рік” субвенція з держбюджету на надання пільг з послуг зв’язку, інших пільг та пільговий проїзд не передбачена як і у 2016 році, місцеві бюджети змушені компенсувати втрати перевізників з пільгового перевезення громадян громадським транспортом і надавачам послуг зв’язку за рахунок власних доходів, але у багатьох з них недостатньо для цього фінансового ресурсу.
За інформацією рай(міськ) управлінь соціального захисту на 2017 рік у місцевих бюджетах передбачені кошти на компенсацію за пільговий проїзд тільки у 20 районах області у сумі 8804,7 тис. грн. На фінансову підтримку КП “Одесаміськелектротранс” для здійснення пільгового проїзду окремих категорій громадян у тому числі пенсіонерів за віком, з міського бюджету передбачено 215 млн. грн.
Рішенням обласної ради від 21.03.2017 № 355-VI ”Про обласний бюджет Одеської області на 2017 рік” передбачені видатки в обсязі 6000,0 тис. грн. на компенсацію перевезень пільгових категорій громадян за міжміським та міжрайонним сполученням.
Головним розпорядником зазначених коштів визначений Департамент соціальної та сімейної політики облдержадміністрації.
Відповідно до доручення голови облдержадміністрації Департаментом соціальної та сімейної політики облдержадміністрації затверджено методичні рекомендації щодо виплати компенсації автомобільним перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок коштів обласного бюджету.
Зазначені методичні рекомендації розміщені на веб-сайті Департаменту у розділі Накази.
Водночас прийнято рішення за рахунок коштів обласного бюджету за перевезення на міжміських та міжрайонних сполученнях здійснювати відшкодування автоперевізникам за пільговий проїзд учасників війни, членів сімей загиблих(померлих) ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та осіб за особливі (трудові) заслуги перед Батьківщиною.
Питання безоплатних перевезень окремих категорій громадян у випадку не отримання за нього будь-якої компенсації, вирішується перевізником у індивідуальному порядку.
Соціальні гарантії пільги та допомоги
Реабілітація інвалідів
Забезпечення інвалідів засобами реабілітації
Забезпечення інвалідів автомобілями
Праця та зайнятість
Зайнятість та соціально-трудові відносини
“Про зайнятість населення” від 05.07.2012 № 5067-VI
“Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
“Про колективні договори і угоди”
“Про соціальний діалог в Україні”
“Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”
“Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності”
Постанова КМУ “Про затвердження Програми сприяння зайнятості населення та стимулювання створення нових робочих місць на період до 2017 року”
Постанова КМУ “Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів”
Постанова КМУ “Про затвердження Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру”
Постанова КМУ “Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу”
Постанова КМУ “Про затвердження Порядку утворення спеціальних комісій для вжиття заходів щодо запобігання різкому зростанню безробіття під час масового вивільнення працівників”
Рішення Київської міської ради від 02.10.2013 № 27/9615 “Про затвердження Програми зайнятості населення м. Києва на період до 2017 року”
Закон України “Про альтернативну (невійськову) службу”
Постанова КМУ від 10.11.1999 № 2066 “Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу”
Оплата праці
Кодекс законів про працю України
Закон України Про оплату праці
Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності
Закон України Про індексацію грошових доходів населення
Закон України Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)